Zachowaj spokój – thriller Harlana Cobena

Zachowaj spokój (kup już dziś, szybka wysyłka!) – kolejny thriller Harlana Cobena, który trzyma w napięciu i trudno się od książki oderwać. Do tego Coben zdążył już przyzwyczaić swoich czytelników. Akcja utworu zaczyna się dość niespiesznie. Na początku czytelnik poznaje bohaterów, rodzinę Baye’ów oraz ich sąsiadów.

Główni bohaterowie utworu

Mike Baye jest lekarzem transplantologiem, jego żona, Tia, pracuje w znanej w Newark kancelarii prawnej. Mieszkają na przedmieściu, mają syna Adama, o którego ostatnio bardzo się martwią. W szkole Adama doszło do tragedii, zginął przyjaciel 16-latka. Nikt nie wie, co się właściwie stało, jednak Adam po tym traumatycznym wydarzeniu zamyka się w sobie. Rodzice nie wiedzą, jak się czuje, co przeżywa, wreszcie – czy coś wie na temat zabójstwa lub samobójstwa kolegi. Decydują się na zainstalowanie na komputerze syna programu szpiegowskiego. To trudna decyzja, może na zawsze zniszczyć zaufanie nastolatka do rodziców, ale bezpieczeństwo Adama jest dla nich sprawą priorytetową.

Przebieg akcji

Akcja od tego momentu znacznie przyspiesza. Rodzice odnajdują w korespondencji syna tajemniczego maila, następnego dnia Adam znika. Mike wyjeżdża do Nowego Jorku, szuka Adama… Sprawa się gmatwa. Detektyw Lauren Muse ma do rozwikłania sprawę kolejnej śmierci. Pod centrum handlowym ginie kobieta. Ma tak zmasakrowaną twarz, że trudno o identyfikację. Czy oba wypadki łączą się ze sobą? Czy Mike Baye wpadnie na trop syna? Dlaczego nagle jego osoba znalazła się w kręgach zainteresowania FBI? Matka Adama gubi się w domysłach. Wychodzą na jaw kolejne tajemnice i wzajemne powiązania, nie tylko w rodzinie Baye’ów, ale i u sąsiadów. Czytelnik wreszcie zostaje wciągnięty w sam środek wydarzeń, akcja wciąga tak bardzo, po głowie kłębią się myśli, jakie jest rozwiązanie zagadki. Może nie jest to najlepsza powieść Cobena, chwilami przegadana, dość dużo tu dygresji o niebezpieczeństwach czyhających na człowieka we współczesnym świecie. To nieco spowalnia akcję thrillera, niemniej i tak jest jest to kolejna książka o dobrym warsztacie.

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30  

Info