Zachowaj spokój – wielotorowe śledztwo podszyte szeregiem tajemnic

Wirtualny świat

Możliwości, jakie w dzisiejszych czasach daje użytkownikom sieć Internetu, sprawiają, że niekiedy świat wirtualny staje się centrum ważnych wydarzeń. Harlan Coben w książce Zachowaj spokój (sprawdź cenę i zamów!) pokazuje, że dzięki wykorzystaniu nowoczesnych programów szpiegowskich w prosty sposób można przekraczać granice prywatności i prowadzić w sieci nawet wielowymiarowe śledztwo.

Nikomu nie można ufać

Akcja powieści rozpoczyna się od tragicznych wydarzeń, które mają miejsce w szkole. Samobójstwo popełnione przez jednego z uczniów sprawia, że Adam Baye zaczyna dziwnie się zachowywać. Rodzice, zauważywszy u syna stany odosobnienia i lęku postanawiają za pomocą programu szpiegowskiego monitorować jego działalność w sieci. Niespodziewany mail, jakiego chłopak dostaje na swoją pocztę, nasuwa wiele pytań bez odpowiedzi. “Już dawno po wszystkim. Po prostu siedź cicho i wszystko będzie dobrze”. Co ma na myśli autor wiadomości? Czy Adam posiada jakieś informacje na temat samobójstwa przyjaciela? A może wiadomość ma coś wspólnego z brutalnym morderstwem popełnionym na przedmieściach Nowego Jorku? Rodziną Baye’ów, prowadzącą swoje własne śledztwo w sieci zaczyna interesować się FBI. Sprawy przybierają zaskakujący obrót.

Niespodziewane zwroty akcji

Harlan Coben jest mistrzem nieprzewidywalnych zwrotów akcji i niebanalnej fabuły. Z pozoru niemające ze sobą nic wspólnego historie, nowe postacie i zbrodnie niespodziewanie łączą się w zaskakujący sposób. Autor bardzo dobrze przedstawia każdego z bohaterów, ich stany emocjonalne i psychologiczne. Idealnie oddaje emocje, jakie nimi targają. “Zachowaj spokój” to książka poruszająca wiele ważnych problemów, między innymi kontroli rodzicielskiej. Jak cienka jest granica pomiędzy troską, dbaniem o dobro dziecka a naruszeniem jego prywatności? I gdzie w tym wszystkim wzajemne zaufanie? Barwny język, doskonałe opisy, niedopowiedzenia i mnogość zaskakujących wątków sprawiają, że powieść czyta się z zapartym tchem aż do niespodziewanego końca.

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30  

Info